Dotli

Co powinien wiedzieć początkujący tester oprogramowania?

Często można usłyszeć, że najłatwiejszym sposobem na wejście do świata IT jest bycie testererem oprogramowania. Myśląc, że to jedyna specjalność w obszarze, która nie wymaga określonej wiedzy i umiejętności. Jednak tak było jeszcze 10 lat temu. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, a wymagania stawiane testerom nie są już tak lojalne.

Nowoczesny tester oprogramowania: jaki on jest?

Praca współczesnych testerów bynajmniej nie ogranicza się do bezmyślnego „klikania” myszą, tak ten proces wyglądał wcześniej. Teraz tester otrzymuje zadanie bardziej „inżynieryjnej” postaci. Oczekuje się od niego dość poważnej wiedzy technicznej, kompetencji i umiejętności. Dlatego coraz więcej testerów zostaje inżynierami QA. To znaczy sprawdzają nie tylko jakość oprogramowania, ale również poprawność wszystkich etapów rozwoju i jak wynik, adekwatność produktu końcowego.

Błędem byłoby jednak twierdzić, że wraz z pojawieniem się bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących technicznej znajomości testerów, zmniejszyła się dbałość o ich cechy osobiste. W tym kierunku wszystko pozostało takie samo.

Dobry tester to osoba:

● która jest gotowa do rozwoju i samokształcenia;

● odpowiedzialna;

● bezinteresowna w pracy;

● potrafiąca dostosować się do każdych warunków pracy;

● towarzyska;

● posiada umiejętność pracy w zespole;

● inicjatywna;

● posiadająca umiejętność podejmowania decyzji.

Co warto wiedzieć o testowaniu oprogramowania?

Dziś osoba, która zdecydowała się na karierę w IT, w szczególności w dziedzinie testowania oprogramowania musi mieć określony zestaw wiedzy. I ponad wszystko poruszać się w rodzajach testowania oprogramowania. A może to być:

● ręczny (menualny) — odpowieada najbardziej wytrwałym i uważnym, wszystkie kontrole są wykonywane ręcznie bez użycia programów;

● automatyczny – weryfikacja odbywa się za pomocą oprogramowania: tester pisze osobny kod w celu przetestowania oprogramowania;

● ładowany — powinien decydować o niezawodności i wydajności oprogramowania w warunkach długotrwałego obciążenia;

● instalacyjny — wykrywa problemy pod czas pobierania, instalacji lub odinstalowaniu programu;

● testowanie bezpieczeństwa — zadanie takiego testowania — określić jak dobrze oprogramowanie jest chronione przed atakami hakerów i sprawdzić, jak chronione są dane osobiste użytkownika;

● kontrola wygody – określa, jak wygodne jest korzystanie z programu.

Proces testowania może odbywać się w różnych scenariuszach. Całkiem często praktyka jest sprawdzana na gotowych testach lub jest opcja, gdy w procesie specjalista sprawdza i pisze nowe testy. Ponadto istnieje tak zwane luźne testowanie, gdy sprawdzenie oprogramowania opiera się na osobistym doświadczeniu.

Tylko próbując różne metody testowania, można obiektywnie ocenić, na czym warto skupić uwagę podczas dalszej nauki, oraz wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie wariant pracy. Początkującym bez doświadczenia i konkretnej wiedzy najlepiej jest wybrać testowanie ręczne. Aby w pełni zaangażować się w automatyzację, najpierw konieczne jest opanowanie popularnych języków programowania i zrozumienie specyfiki rozwoju i działania produktów IT. I w obu przypadkach przydatna będzie wiedza teoretyczna, którą można zdobyć, ucząc się w naszej szkole.

Jaką wiedzę powinien posiadać tester?

Na początek ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zadaniem testera nie jest tylko znajdowanie błędów w oprogramowaniu. Równie ważne jest ich prawidłowe zapisanie w tzw. przypadku testowym. Testerzy na różnych poziomach mają specjalne wymagania. Jednak nawet początkujący tester musi zdobyć pewną wiedzę, która znacząco pomoże mu w pracy i zwiększy szanse na zatrudnienie. I to:

● język angielski;

● teoria testowania (a najlepiej — umiejętności praktyczne);

● posiadanie narzędzi potrzebnych do wyszukiwania błędów;

● zrozumienie metodologii tworzenia oprogramowania i obsługi systemów komputerowych;

● przynajmniej podstawowa znajomość HTML/CSS i SQL;

● umiejętność pracy analitycznej.

Szczególny nacisk należy położyć na znaczenie znajomości języka angielskiego, który dla testerów jest bez przesady językiem pracy. Zazwyczaj standardowe wymagania dla testerów wskazują na znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym i wyższym.

Umiejętności wymagane do testowania

Większość początkujących testerów zaczyna od testowania aplikacji internetowych.

Wiedzę potrzebną do pracy w tym segmencie można zdobyć samodzielnie — istnieje wiele źródeł informacji. Chociaż najprostsza metoda to specjalistyczne kursy w naszej szkole.

Więc na tym etapie początkujący tester będzie musiał opanować:

● strukturę i zasadę działania różnych przeglądarek (Google Chrome, Safari, Firefox, Opera, Internet Explorer), ich szczególne różnice;

● korzystanie z konsoli programisty w przeglądarce, najlepiej opanować różne http-metody, znać kody odpowiedzi, czytać tytuły i treści odpowiedzi;

● przynajmniej podstawowy HTML, CSS, JavaScript, aby móc zrobić lokalizację błędów związanych z określonymi elementami na stronie.

Początkującym trudno jest samodzielnie opanować wszystkie zawiłości testowania. Znajomość modelu OSI, protokołów REST, SOAP, JSON-RPC, ich możliwości i ograniczeń jest niezbędna do pełnoprawnej pracy. Początkujący tester nie poradzi sobie z zadaniem bez umiejętności wejścia w linię poleceń. Jeśli jednak na początku można poradzić sobie podstawowymi umiejętnościami i pracować z folderami i plikami, to później będzie się pracować z deskryptorami plików, skryptami bash. Należy także wyuczyć SoapUI, Postman, doskonalić swoje umiejętności z DBMS, w szczególności z SQL (MariaDB, MySQL, PostgreSQL, MS SQL).

I nawet to nie jest jeszcze pełną listą wszystkiego, co współczesny tester musi wiedzieć. Tak więc wejście w dziedzinę IT poprzez testowanie nie jest najłatwiejszym sposobem, jak uważają niektórzy. Jednak pod okiem dobrych specjalistów łatwo jest szybko opanować całą niezbędną wiedzę i rozpocząć pracę, stopniowo zwiększając swój poziom z Juniora na Seniora.

Program treningowy: «Tester oprogramowania»

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs