Frameworki we frontendzie — czego się używa? Top 10 frameworków w 2022 roku
Najpopularniejsze frameworki w 2022 roku. Jakich frameworków warto używać? Przedstawiamy top 10 popularnych frameworków.

Frameworki są na co dzień wykorzystywane w pracy programistów. Dzięki nim praca jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Wszystkie osoby, które myślą o pracy w IT i postanawiają poznać języki programowania (głównie chodzi tu o Javascript) muszą znać chociaż jeden framework. Dlatego też dzisiaj postanowiliśmy nieco więcej o nich opowiedzieć i przedstawić najpopularniejsze z nich.
Co to jest framework?
Frameworki są nie tylko popularne, ale również potrzebne w środowisku programistycznym. Z angielskiego oznaczają strukturę. Jest to pewnego rodzaju szkielet aplikacji — ogólny mechanizm, który działa jako przewodnik w procesie jej tworzenia. Odpowiada on za jej strukturę i sposób działania. Programiści w ten sposób mogą dopasować odpowiednie komponenty, które następnie rozbudowują, tworząc cały projekt i gotową aplikację. Można powiedzieć, że jest to pewien rodzaj programowania pomocowego, jednak jego nauka nie należy do najprostszych (zdobycie jednak tej wiedzy ułatwia i przyśpiesza pracę na dalszym etapie). Pozwalają na tworzenie różnego rodzaju aplikacji (webowych lub mobilnych) za pomocą tych zasobów.
W tym miejscu musimy podkreślić, że frameworki, to zupełnie coś innego niż biblioteki.
Frameworki mają kilka najważniejszych cech:
- sterowanie (jego przepływ) jest narzucony przez frameworki — nie przez użytkowników;
- konfiguracja frameworków musi być praktyczna i użyteczna — nie może dawać pustych operacji;
- komponenty frameworka są rozszerzalne — można je rozbudować o dodatkowe funkcje;
- frameworki mają zamkniętą strukturę wewnętrzną — można je jedynie rozbudować.
Frameworki to pewnego rodzaju oprogramowania, które są wykorzystywane w innych aplikacjach.
Tak jak wszystko inne, z czym mamy do czynienia, tak samo frameworki mają pewne wady i zalety:
Frameworki — wady i zalety | |
Wady | Zalety |
Opanowanie poszczególnych frameworków może być czasochłonne. | Zwiększają efektywność pracy — do stworzenia aplikacji nie trzeba tworzyć aż tak dużo kodu. |
Tworzone oprogramowanie często jest mniej wydajne. | Poprawiają jakość kodu — są logiczne. |
Duża niezawodność — są one zarówno dobrze zaprojektowane, jak i przetestowane. |
Do innych zalet wprowadzenia frameworków możemy zaliczyć:
- korzystanie z dobrych wzorców i praktyk;
- znacznie mniejsza ilość błędów w kodzie;
- tworzenie spójnego kodu;
- większa niezawodność aplikacji;
- lepsze testowanie napisanego kodu;
- pozwala na skupienie się na funkcjonalności aplikacji, a nie na samym tworzeniu kodu.
W tym miejscu musimy wspomnieć, że frameworki są tworzone przez międzynarodową społeczność programistów — są ciągle zoptymalizowane i testowane. Pozwalają na uniwersalność i stabilność aplikacji. Pozwalają na wprowadzanie zmian technologicznych, które są wdrażane i odpowiadają potrzebom rynkowym.

Jakie frameworki JavaScript są najpopularniejsze?
Zacznijmy od tego, że frameworki możemy podzielić na dwa rodzaje — frontendowe i backendowe. O tym podziale przeczytacie więcej tutaj. Te frontendowe skupiają się na funkcjonalności i interaktywności, natomiast backendowe na pracy serwera i tworzenia zaplecza aplikacji.
Wyróżniamy następujące rodzaje frameworków:
- ze względu na język programowania, np. framowrki Javascript — o nich opowiemy nieco więcej;
- ze względu na funkcjonalność, np. Full-Stack Frameworks;
- ze względu na warstwę — np. frontendowe lub backendowe;
- ze względu na rodzaj aplikacji — mobilna czy webowa;
- ze względu na cele, np. frameworki testowe.
Top 10 najpopularniejszych frameworków w 2022:

1. React
Obecnie jest to najpopularniejszy frameworków. Korzysta z niego ponad 3 miliony użytkowników, a ponad 1,5 miliona aplikacji internetowych wykorzystuje to rozwiązanie. Swoje początki miał w 2011 roku. Opiera się on na komponentach JavaScriptu. React został wykorzystany w wielu popularnych aplikacjach, np. Airbnb, Facebook czy Netflix. Jest to przyjemny framework do nauki, zwłaszcza dla początkujących programistów.
Najważniejsze zalety Reacta:
- wiele szybkich aktualizacji;
- wspieranie przez Facebooka;
- umożliwia pisanie komponentów bez klas;
- łatwa migracja.
2. Angular
Umożliwia tworzenie aplikacji — zarówno webowych, jak i mobilnych. Jego działanie opiera się na TypeScript. Przy użyciu Angulara powstało ponad 600 tysięcy stron internetowych. Z tego rozwiązania korzysta m.in. LEGO, Forbes czy BMW. Angular ma wiele funkcji, np. komponenty danego kodu są wielokrotnego użytku.
Najważniejsze zalety Angulara:
- dwukierunkowe wiązanie danych;
- lepsza wydajność serwera;
- duża społeczność;
- wspieranie przez Google.
3. Vue.js
Framework ten jest wykorzystywany do tworzenia interfejsów aplikacji. Odpowiada za widok aplikacji. Szacuje się, że ponad 700 tysięcy aplikacji jest oparta na Vue.js. Z tego rozwiązania korzysta m.in. Xiaomi. Niestety nie jest wspierany przez duże korporacje typu Facebook czy Google. Framework ten jest szybki, prostszy niż wiele innych (np. Angular) oraz ma dużą wspierającą społeczność.
Najważniejsze zalety Vue.js:
- szybkość i mały rozmiar;
- duża dokumentacja;
- łatwy dla początkujących;
- dobrze działa na SEO.
4. Next.js
Next.js pozwala na tworzenie nowoczesnych aplikacji. Wykorzystuje m.in. bibliotekę React. Jest to dosyć proste i świeże rozwiązanie, jednak ciągle zyskuje na popularności. Pozwala na szybką pracę i niektórzy uważają, że jest to framework przyszłości. Co ważne renderuje cały kod HTML, a samo pozycjonowanie o indeksowanie jest proste — dobrze rozpoznawalne przez booty Google.
Najważniejsze zalety Next.js:
- łatwość w nauce;
- rosnąca społeczność;
- dobrze wpływa na SEO.
5. Svelte
Jest to dosyć nowy framework, bo swoje początki miał w 2016 roku. Stale jednak zyskuje na popularności. Na jego podstawie powstało ponad 3 tysiące różnych stron i aplikacji. Korzysta z tego rozwiązania m.in. The New York Times. Uważany jest za jeden z najszybszych frameworków. Do napisania strony/aplikacji jest potrzebna znaczna mniejsza ilość kodu. Dodatkowo umożliwia programowanie bez określonego szablonu — można samodzielnie od początku tworzyć komponenty.
Najważniejsze zalety Svelte:
- prosty i szybki;
- mała ilość kodowania;
- cala architektura kodu jest oparta na komponentach;
- współpracuje z SEO.
6. JQuerY
Jest to jeden z najstarszych frameworków — nadal jest jednak używany. Jednocześnie jest prosty i wszechstronny. Ma bogatą społeczność i nadal proponuje nowoczesne rozwiązania. Rozwiązanie to wykorzystał m.in. Twitter czy Microsoft.
Najważniejsze zalety JQuerY:
- łatwy dla początkujących;
- wygodny w obsłudze;
- wiele wtyczek;
- duża społeczność;
- kompatybilność.
7. Ember
Framework ten jest używany w ponad 30 000 różnych stron, np. przez Tindera, Netflixa czy Yahoo. Szybko renderuje strony serwera i synchronizuje widoki w czasie rzeczywistym. Posiada zaawansowane szablony i wtyczki, które znacząco skracają programowanie. Społeczność tego frameworka nie jest jeszcze tak duża, jak w przypadku np. Reacta, jest jednak bardzo aktywna.
Najważniejsze zalety Ember:
- czytelna dokumentacja;
- renderowanie na serwerze;
- aktywna społeczność.
8. Gatsby.js
Jest to framework webowy oparty głównie na React’ie. Pozwala na otrzymanie czystego kodu w HTML (który pozytywnie wpływa na całe SEO) — znacząco usprawnia to pracę. Stosuje się go głównie do optymalizacji kodu. Upraszcza zarówno ładowanie, jak i rozwijanie stron.
Najważniejsze zalety Gatsby.js:
- prosty w obsłudze;
- duża ilość pluginów;
- szybkość;
- indeksowanie przez wyszukiwarki.
9. Nuxt.js
Nuxt.js opiera się na Vue.js. Pozwala na tworzenie aplikacji typu SSR (przyśpieszają one ładowanie podstron i pozytywnie wpływają na SEO). Zastosowane w nim modułu usprawniają proces tworzenia stron i jest rozwijany na wysokim poziomie — z zastosowaniem dobrych praktyk na podstawie Vue.js.
Najważniejsze zalety Nuxt.js:
- korzysta z gotowych modułów;
- tworzone strony są dobrze zoptymalizowane;
- jest ciągle rozwijany;
- poprawia SEO.
10. Astro
Ostatni na dzisiaj od nas rozwiązanie to Astro. Jest wykorzystywany do tworzenia szybkich stron internetowych. Dodatkowo można go łączyć z innymi frameworkami. Dzieli stronę na część statyczną i dynamiczną i domyśle renderuje na serwerze.
Najważniejsze zalety Astro:
- duża wydajność;
- szybkość;
- umożliwia dzielenie strony na sekcje.
Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze frameworki, które są dobrym pomysłem na rozpoczęcie swojej przygody z branżą IT. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwania kursu, zapoznaj się z ofertą Dotli.
Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs