Dotli

Front end developer -ile zarabia?

Porozmawiamy o tym, ile zarabia front end developer. Zgłębimy tajniki pracy programistów oraz opowiemy, na czym polega praca programisty front end.

Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie. Zarobki na tych stanowiskach(zwłaszcza programistów) znacznie odbiegają od standardowych pensji w innych branżach — z tego też względu cała branża IT cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na szczęście jest to równomierne z ilością miejsc pracy — cały czas poszukiwani są programiści — zarówno frontendowcy, jak i backendowy, dlatego też dzisiaj porozmawiamy o zarobkach front end developerów. Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się front end developer?

Zacznijmy od krótkiego podziału pomiędzy front end developerami, a back end devoleperami:

 • front end developer — zajmuje się częścią wizualną stron internetowych i aplikacji, czyli tym, co widzimy;
 • back end developer — jest odpowiedzialny za to, czego nie widzimy, dba o to, żeby wszystko działało, jak należy.

Frontendowcy zajmują się programowaniem stron i aplikacji. Zazwyczaj działają w obrębie JavaScriptu i jego frameworków — język ten pozwala na budowanie funkcjonalności i badanie ścieżek zachowań użytkowników strony internetowej lub aplikacji. W tym języku wykorzystywane są m.in. pętle, zmienne czy tablice. Pozwala na budowanie responsywnych stron internetowych. Ucząc się JavaScriptu programiści uczą się również frameworków — są one pewnego rodzaju szkieletem, który ułatwia budowanie stron i aplikacji. Frameworki sprawiają, że programiści nie muszą rozpoczynać swojej pracy od samego początku. Jednym z popularniejszych jest React, AngularJS czy Vue.js i Bootstrap. Do tworzenia warstwy wizualnej strony internetowej używa się czasami również HTML-a i CSS-a, jednak sukcesywnie zostają one wypierane przez Javascript i jego biblioteki.

Junior front end developer — wymagania

Osoby zaczynające pracę w środowisku IT (również, jako front end developerzy) powinni znać język angielski. Jednym z podstawowych narzędzi, które poznaje się niemal na początku pracy, to Git, czyli narzędzie do kontroli wersji — korzystają z niego liczne korporacje, m.in. Google.

Jeszcze kilka lat temu firmy chętnie przyjmowały osoby do przyuczenia bez żadnej wiedzy w branży IT. Dzisiaj ten rynek nie jest już tak łatwo dostępny, dlatego też nawet osoby, które chcą rozpocząć pracę jako juniorzy, powinni, chociaż rozeznawać się w tematach związanymi z programowaniem. Zazwyczaj pierwsza praca programistów (juniorów) polega na podążaniu za swoim liderem — uczą się nie tylko nowych zagadnień, ale również zdobywają dobre praktyki.

Najczęściej pracodawcy wymagają znajomości:

 • HTML’a;
 • CSS;
 • JavaScript (chociaż w niewielkim stopniu);
 • języka angielskiego.

Dobrym sposobem na wchodzenie w branże IT są profile w social mediach poświęcone programowaniu. W internecie można znaleźć wiele materiałów tematycznych — nawet filmy instruktażowe na popularnych portalach, np. Youtube. Początkowo poznaje się zagadnienia związane z HTML-em czy CSS-em. Później przychodzi czas na JavaScript, jego biblioteki i frameworki. Nie wszystko można jednak zrozumieć za pośrednictwem filmików, dlatego też zachęcamy osoby, które poważnie myślą o zawodzie front end developera do uczęszczania na kursy m.in. Dotli. Pozwoli to na zdobycie nie tylko wiedzy juniorskiej w krótkim czasie, ale także na rozpoczęcie swojej ścieżki programistycznej i dalszy rozwój.

Ile zarabia front end developer?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie — ile zarabia front end developer? Widełki w tym zawodzie są bardzo szerokie. Dużo zależy też od formy zatrudnienia — czy jest to umowa o pracę, czy B2B oraz doświadczenia i kwalifikacji. Prawdą jest jednak to, że nawet juniorzy (osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży IT) mogą liczyć na pensję rzędu 4-5 tysięcy złotych netto. Natomiast programiści z wieloletnim stażem i znajomością technologiczną mogą osiągać zarobki nawet na poziomie 40 000 zł (chociaż, jak na razie zarobki na takim poziomie w polskich firmach to rzadkość — takie pensje można osiągać w zagranicznych firmach, ale nadal pracując w Polsce). W tym miejscu warto dodać, że wiele firm oferuje pracę zdalną lub hybrydową oraz liczne benefity — nawet przy umowie B2B można liczyć na płatne urlopy i zwolnienia, a to tylko niektóre z benefitów dla programistów.

Zarobki są również zależne od języka programowania — jedne są bardziej opłacalne, inne mniej. Przykładowo na większe zarobki można liczyć w JavaScripcie, a na mniejsze w HTML’u i CCS’ie.

Poniżej przykładowa tabela z zarobkami:

Technologia Junior front end developer Mid front end developer Senior front end developer
React 6000-8000 zł 1100-15000 zł nawet ponad 20 000 zł
HTML/CSS około 4000 zł 6000-8000 zł około 10000 zł
Angular 7000-8000 zł 12000-15000 zł ponad 20 000 zł
Vue.js 3000-6000 zł 10 000-15 000 zł ponad 20 000 zł

Junior front end developer — zarobki

Juniorzy to osoby na początku swoje ścieżki zawodowej. Często jest to pierwsza praca, ale niekoniecznie. Za juniorów uznajemy również osoby, które pracują w branży około 2 lat, dlatego też junior, juniorowi nierówny. Wyższe zarobki będą miały również osoby zatrudnione na umowie B2B — czyli pracujące na własnej działalności. Stawki wahają się od 4 do nawet 10 tysięcy złotych.

Głównym powodem tej rozbieżności jest właśnie staż pracy i technologia. Osoby, które dopiero szukają swojego pierwszego zatrudnienia, lub pracują mniej niż rok, mogą liczyć na kwoty zbliżone bardziej do 5 000 zł, niż 10 000. Jednak wraz z biegiem czasu i zdobywaniem doświadczenia, stawki sukcesywnie rosną. Istotne jest również zaangażowanie i czas włożony w naukę. Wraz z doświadczeniem i kolejnymi latami praktyki, można liczyć na coraz lepsze stanowiska. Tak zwani midzi (osoby bardziej doświadczone niż juniorzy), mogą już liczyć na zarobki zaczynające się od 9 000 zł w górę. Co ciekawe, zarobki programistów nie są zależne od lokalizacji firmy. Jest to głównie związane z tym, że w tej branży całkowita praca zdalna jest niezwykle popularna, więc pracownicy w firmach mogą być niemal z całej Polski.

Oprócz tego branża IT jest na tyle duża i rozwojowa, że osoby ze znajomością języka angielskiego z łatwością znajdą pracę w firmach zagranicznych. Istnieje możliwość pracy dla firm z Wielkiej Brytani czy nawet Stanów, gdzie niekoniecznie zarabia się w złotówkach, a w obcej walucie. W takiej sytuacji zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce.

Senior front end developer — zarobki

Stanowisko senior front end developera jest zarezerwowane dla osób z wieloletnim doświadczeniem. Seniorami zostają osoby, które nad wyraz angażują się w swoją pracę. O ile umiejętności techniczne są istotne, to liczy się również kreatywność i głębsze zainteresowanie całą branżą IT i technologiami. Wymagana jest tutaj zaawansowana wiedza m.in. z JavaScriptu oraz co najmniej jednej biblioteki i frameworku (jednak nie na poziomie podstawowym — tutaj trzeba się wykazać dużą kompetencją i znajomością). Seniorzy w swojej pracy często są również odpowiedzialni za naukę nowych pracowników, dlatego ważna jest umiejętność przekazywania wiedzy. Oprócz tego muszą znać najlepsze praktyki projektowe oraz w swojej pracy na co dzień powinni wykonywać testy jednostkowe. Standardem jest również wykorzystywanie najoptymalniejszych rozwiązań.

Poniżej przykładowe zarobki seniorów front end developerów:

 • JavaScript Developer — ponad 13 000 zł;
 • Typescript Developer — ponad 14 000 zł;
 • HTML/CSS — około 10 000 zł.

Jeżeli chodzi o górne widełki, to są one dosyć zróżnicowane. W jednych firmach będą to kwoty rzędu 15 000 zł, a w innych z kolei 40 000 zł. Wiele zależy od własnej wiedzy, technologii, autoprezentacji i możliwości firmy.

Front end developer — najpopularniejsze frameworki

Dla początkujących programistów z pewnością będzie pomocne określenie, za co odpowiadają poszczególne frameworki:

 • Angular — jest to framework, który jest na bieżąco rozwijany przez Google. Sprawdzi się w aplikacjach internetowych, które nie przeładowują stron internetowych. Angular jest również dostosowany do najnowszych przeglądarek.
 • Vue.js — jest to kolejny frameworków, który jest oparty na komponentach. Sprawdza się zarówno przy małych, jak i dużych projektach.
 • React — jest to nowoczesny framework z dużą popularnością (gromadzi wokół siebie dużą społeczność, dlatego też dynamicznie się rozwija). Framework został stworzony na potrzeby Facebooka.

Front end developer — czy warto?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto zostać front end developerem, podamy kilka danych:

 • około 60% front end developerów ma elastyczne godziny pracy;
 • około 50% front end developerów ma zapewnione prywatne ubezpieczenie medyczne;
 • około 60% front end developerów ma możliwość pracy zdalnej (jeszcze więcej może pracować hybrydowo).

Obecnie coraz mniej osób dziwi się zarobkami dla programistów na poziomie 10-20 tysięcy złotych, zobaczcie sami — poniżej przedstawiamy kilka ofert pracy dla programistów front end developerów:

Zawód front end developera jest bardzo opłacalny. Daje możliwość rozwoju i dobrych zarobków. Osoby, które się rozwijają w tej branży, nie mają problemu ze znalezieniem pracy (nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach) — jest to możliwe m.in. dzięki temu, że programiści mogą pracować zdalnie, a branża ta cały czas dynamicznie się rozwija.

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs