Dotli

Frontend czy Backend – w czym tkwi różnica?

Frontend a backend — różnice. Opowiadamy — jakie są korzyści z bycia front end developerem oraz co jest trudniejsze — fronted czy backend?

Branża IT jest jedną z tych, która rozwija się w zawrotnym tempie. Cały czas są poszukiwani specjaliści, dlatego też coraz więcej osób rozważa wejście w tę branżę. Chcemy Wam to dzisiaj nieco ułatwić, dlatego porozmawiamy o różnicach między Front-end i Back-end Developerami. Mamy nadzieję, że nieco rozjaśnimy Wam te stanowiska pracy i ułatwimy wejście do świata IT.

Czym zajmuje się Fronted?

Żebyśmy mogli Wam opowiedzieć o różnicach między Front-end a Back-end Developerami musimy nieco opowiedzieć Wam o każdym z tych stanowisk. Na pierwszy ogień idzie Front-end Developer.

Osoby zatrudnione, jako Front-end Developerzy w swojej pracy zajmują się tworzeniem części wizualnej strony internetowej lub aplikacji. Musi ona poprawnie działać i być przyjemna w odbiorze. Kod napisany przez Frontendowców musi być wysokiej jakości — w ten sposób cała strona/aplikacja będzie działać poprawnie. Tworzą również wersje responsywne — np. na urządzenia mobilne czy wyświetlanie w innych przeglądarkach internetowych. Frontendowcy odpowiadają za to, co my — internauci widzimy. Tworzą m.in. animacje, przyciski czy interfejs graficzny — np. wygląd okna logowania (zgodnie z projektem designerów/grafików). W swojej pracy najczęściej używają JavaScriptu i jego frameworków.

Czym zajmuje się Backend?

Backend Developerzy są odpowiedzialni za tworzenie tej części strony/aplikacji, która nie jest widoczna dla potencjalnych użytkowników. Mimo tego, że my (internauci) nie widzimy efektów tej pracy, to jest ona niezwykle istotna. Dobrze napisany Backend umożliwia m.in. zalogowanie się do swojego prywatnego profilu czy konta. Mówiąc inaczej Backend Developerzy zajmują się tworzeniem usług i funkcjonalności danej strony lub aplikacji. Dbają o wydajność i szybkość produktu. Często tworzą również bazy danych czy integrują dane lub przygotowują API. Od Backendowców najczęściej wymaga się znajomości Javy, SQL czy REST’a lub PHP i Pythona.

Frontend a backend — różnice

Jak zapewne zauważyliście Frontend i Backend zajmuje się nieco innymi rzeczami. Mimo tego, że zarówno Frontendowcy, jak i Backendowcy są programistami, to odpowiadają za inne aspekty strony internetowej lub aplikacji. Zanim jednak dokładniej omówimy różnice, musimy podkreślić, że Frontend Developerzy i Backend Developerzy ściśle ze sobą współpracują podczas tworzenia produktu. Obydwie części strony są ze sobą kompatybilne i muszą ze sobą współgrać.

  1. Pierwsza i najważniejsza różnica — zajmują się inną częścią aplikacji. Backend odpowiada za to, co jest pod spodem (to, czego nie widzimy), np. odpowiada za to, żeby dane funkcjonalności dobrze pracowały. Frontendowcy tworzą za to część wizualną strony i razem z designerami dbają o to, żeby była ona przyjemna dla użytkowników.
  2. Nieco inaczej wyglądają również zarobki. Co prawda stawki są często do siebie zbliżone, jednak zauważa się tendencję, że Frontendowcy mogą liczyć na nieco wyższe pensje — widełki są do siebie bardzo zbliżone. Niemal identyczne — w zależności od technologii, umiejętności i stażu pracy.
  3. Inne obowiązki — o ile pracują nad jednym produktem, to w codziennej pracy mają inne zadania i obowiązki.
  4. Backendowcy odpowiadają za to, co się dzieje na serwerze lub w tzw. chmurze, natomiast Frontendowcy działają w obrębie aplikacji czy przeglądarek internetowych.
  5. Część backendowa aplikacji zajmuje się wykonywaniem zadań, które zostały zaprogramowane, natomiast część frontendowa to pobieranie informacji od użytkowników i przekazywanie ich do backendu.
  6. Back end developer jest odpowiedzialny za zapisywanie i przechowywanie danych, natomiast Front end developer za poprawne wyświetlanie informacji.
  7. Backendowcy skupiają się na wydajności systemu, szybkości aplikacji czy skalowalności systemów. Frontendowcy za to na co dzień w pracy odpowiadają za użyteczność, szatę graficzną, nowoczesność czy intuicyjną obsługę.

Zapamiętajcie — bez backendu nie ma frontendu i bez frontendu nie ma backendu.

Jakie języki programowania musisz znać?

Wiele osób, które chce postawić swoje pierwsze kroki w IT, zastanawia się od czego zacząć. Gdzieś o uszy obiły się słowa takie jak HTML, CSS czy JavaScript, jednak niewiele zapewne one Wam mówią. W programowaniu jest tysiące różnych języków. O najłatwiejszych z nich pisaliśmy tutaj. Dzisiaj w ramach artykułu o różnicach między Frontend a Backend Developerami, chcemy Wam opowiedzieć kilka zdań o najpopularniejszych językach w programowaniu:

  • Java — język jest używany do tworzenia aplikacji — zarówno webowych, jak i desktopowych. Z możliwości tego języka korzysta m.in. Google, Netflix czy Facebook. Java zazwyczaj jest jednym z pierwszych języków na studiach programistycznych lub informatycznych. Nauka Javy jest dobrym pomysłem na wejście do świata IT.
  • Python — obecnie jest to jeden z najpopularniejszych języków w programowaniu. Wykorzystywany jest m.in. przez aplikację Instagram czy Youtube. Uznawany jest za konkurencje do wyżej wymienionej Javy. Co niezwykle ważne w świecie IT — język ten ma bardzo zaangażowaną społeczność, przez co szybko się rozwija. Ma dużo bibliotek i frameworków. Dzięki temu może być wykorzystywany do Machine Learningu czy w pracy związanej z Data Science.
  • JavaScript — jest to najczęściej używany język przez programistów. Jest to skryptowy język programowania. Pozwala na tworzenie różnego rodzaju aplikacji — webowych, mobilnych i desktopowych. Podobnie, jak w Pythonie tak samo w JavaScripcie jest wiele bibliotek i frameworków, które sprawiają, że język ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny i opłacalny. Był wykorzystywany m.in. do stworzenia Google Chrome. Co ciekawe — może być używany zarówno przez Backendowów, jak i Frontendowców.
  • TypeScript — jest podobny do złudzenia do JavaScriptu. Jego ideą była stworzenie lepszego języka niż JS. Jest to kompilacja JavaScriptu. Oznacza to, że kod napisany w jednym lub drugim języku będzie ze sobą działał.
  • C# — jest to tzw. obiektowy język programowania. Jest to połączenie języka C++ i C. Przypomina również nieco wymienioną na początku Jave. Pozwala na tworzenie dynamicznego kodu i posiada bogatą bibliotekę. W języku C# jest napisanych wiele gier, np. Pokemon Go.

Jeżeli chcesz wejść do świata IT i szukasz skutecznego kursu, zapoznaj się z ofertą Dotli.

Co jest  trudniejsze — frontend czy backend?

Odwieczne pytanie w środowisku programistów — co jest trudniejsze: frontend czy backend? Pewnie Was to nie zdziwi, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To tak samo, jak mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie — co jest trudniejsze: jazda na rowerze czy rolkach? Dużo zależy od naszych zainteresowań, predyspozycji i umiejętności. Nie każdy będzie czuł się dobrze, jako frontendowiec. Podobnie nie każdy sprawdzi się, jako backendowiec.

Nauka backendu może być początkowo nieco bardziej demotywująca — nie widać efektów, jak to ma miejsce w przypadku frontendu (np. zrobienie rozwijanego menu). Oczywiście stworzony kod w backendzie jest potrzebny, jednak jest to magia ukryta — trudniej dostrzec swoje efekty pracy. Backend Developerzy powinni dobrze radzić sobie z algorytmami i analizą danych — jeżeli algorytmy, to nie Twoja bajka, lepiej pomyśleć o frontendzie.

Programista Frontend ma nieco łatwiej na początku (chyba że komuś nie zależy na naocznych efektach). Łatwiej o motywację, gdy widzimy, że naszym kodem zmieniliśmy kolor czcionki lub dodaliśmy tło na całą stronę. Początkowo nauka frontendu może być również nieco łatwiejsza — HTML, CSS czy JavaScript to podstawy w programowaniu. W backendzie od początku zazwyczaj używa się nieco bardziej złożonych technologii. Jednak z biegiem czasu ta różnica się zaciera. Dodatkowo to Frontend Developer musi być przygotowany na dynamiczne zmiany, nowe biblioteki czy frameworki — ci programiści muszą być bardziej czujni na nowinki technologiczne i wprowadzane technologie.

Na koniec jeszcze odpowiedź na krótkie pytanie — kto szybciej znajdzie pracę: frontend czy backend developer? Zgodnie ze statystykami najwięcej ofert pracy dotyczy JavaScriptu i jego frameworków — czyli w języku, który jest używany zarówno przez Frontend Developerów, jak i Backend Developerów.

Najczęściej zadawane pytania:

Frontend VS backend różnice — czym różnią się te stanowiska?

Zarówno frontend, jak backend to środowisko programistyczne. Różnica tkwi w tym, czym się zajmują w poszczególnych aplikacjach — frontend dba o wersje wizualną, a backend o to, czego nie widać, np. system logowania.

Jakie są ważne umiejętności frontendowe?

Do najważniejszych umiejętności frontendowych zaliczamy m.in. HTML, CSS, JavaScript i jego frameworki oraz język angielski (chociaż techniczny).

Co jest trudniejsze fronted czy backend?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie — każdy może sobie radzić lepiej w innych dziedzinach. Z całą jednak pewność frontend jest bardziej motywujący do nauki, ponieważ od razu widać efekty wytworzonego kodu.

Gdzie zdobyć wiedzę programistyczną?

Programować można uczyć się na wiele sposobów, m.in. filmy instruktażowe, studia, blogi czy kursy.

Front-end development – popularne technologie, które trzeba znać?

Jednymi z popularniejszych technologii we front-endzie są React, (Redux, jako biblioteka do Reacta), Vue.js i Angular.

Back-end development – popularne technologie, które trzeba znać?

Jednymi z popularniejszych technologii w backendzie są PHP, Node.js, Python i Ruby.

 

 

 

 

 

 

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs