Jak dostać się do IT bez doświadczenia zawodowego?
Jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia i jak skutecznie się przebranżowić? Odpowiadamy na odwieczne pytanie — czy można się zostać programistą w wieku 40 lat?

Wejście do świata IT to marzenie wielu osób. Czujemy się zachęceni wysokimi pensjami i licznymi benefitami. Kiedyś praca w tej branży kojarzyła się tylko z programistami. Te czasy już minęły, a za efekty pracy odpowiada znacznie więcej osób. Z tego też względu możliwe jest dostanie się do świata IT bez doświadczenia — nie tylko na stanowiska programistyczne, ale również podobne i związane z programowaniem.
Na czym polega praca w IT?
Praca w branży IT (czyli w technologiach informacyjnych) dynamicznie się rozwija. Jest to jeden z działów informatyki — informatyki połączonej z telekomunikacją. Osoby pracujące w tej branży na co dzień zajmują się m.in. przetwarzaniem i przechowywaniem informacji, zabezpieczaniem ich, budowaniem aplikacji i stron internetowych. Ponadto całe IT to jeden z ważniejszych filarów dla rozwoju innych firm (nie tylko technologicznych). Branża IT, czyli osoby w niej pracujące zajmują się również tworzeniem różnego rodzaju oprogramowania. Nie tylko na komputery, ale również na nasze pralki czy mikrofalówki. Programiści mogą zajmować się również tworzeniem gier komputerowych czy tworzeniem nowych mediów.

Tak jak wspomnieliśmy, branżę IT tworzy wiele osób, m.in.:
- Programiści, czyli osoby zajmujące się pisaniem programów i oprogramowania. Posługują się oni co najmniej jednym (ale częściej kilkoma) językami programowania, np. JavaScript czy Python.
- Specjaliści od Data Science, czyli osoby, które na co dzień zajmują się analizowaniem danych.
- UI/UX Designerzy to osoby, które dbają o przyjemny interfejs i wygodny sposób użytkowania strony internetowej i aplikacji — tak, żeby była przyjazna w odbiorze dla użytkowników internetu lub danego oprogramowania.
- Testerzy oprogramowaniazajmują się sprawdzaniem błędów, które mogą pojawić się na etapie tworzenia oprogramowania. Więcej o testerach możecie przeczytać tutaj.
- Rekruterzy IT, osoby te znajdują zatrudnienie w tej branży, ponieważ dziedzina ta rozwija się w zawrotnym tempie. Ilość potrzebnych osób na stanowiska związane z tworzeniem oprogramowania sprawiła, że na rynku pojawiła się potrzebna osobna grupa rekruterów, czyli osób, które zajmują się poszukiwaniem odpowiednich kandydatów do pracy w danej firmie.
- Graficy, czyli osoby, które dbają o wizualny wygląd aplikacji, gier czy stron internetowych — to oni tworzą jej wygląd, logo czy tzw. brand.
- Project Managerzy to osoby, które dbają o prawidłowy rozwój produktu tworzonego przez cały zespół IT (czyli programistów, UX designerów, testerów oprogramowania czy grafików).
Wiele osób zastanawia się, czy wchodząc do świata IT, trzeba potrafić programować. Niewątpliwie będzie to jeden z atutów, ale tak jak widzicie — IT, to nie tylko programiści, ale również wiele innych osób, które są odpowiedzialne za stworzenie produktu.
Jak zacząć pracę w IT od zera?
Atrakcyjne oferty pracy i stabilne zatrudnienie w tej branży sprawia, że wiele osób myśli o przebranżowieniu się. Wiemy, że wejście do tego świata bez żadnego doświadczenia może wydawać się niewykonalne, jednak nawiązując do pewnego przysłowia — dla chcącego nic trudnego.
W związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak zacząć pracę w IT od zera?
- Na początku trzeba się zastanowić, czy faktycznie jest się gotowym do nauki. Branża IT to szeroka dziedzina, a wiedza, którą trzeba zdobyć, jest dosyć obszerna. Dodatkowo nawet już pracując w tej branży ze względu na dynamiczny rozwój potrzebne jest niemal ciągłe doskonalenie się — dzięki temu nie grozi nam nuda w pracy.
- Skup się na swojej motywacji i samodyscyplinie. W nauce ważna jest systematyczność. Bez regularnej nauki trudno będzie wejść do świata IT, dlatego też dobrym pomysłem są kursy, które pozwalają na nauczenie się najważniejszych zagadnień. Po takich szkoleniach zdobywa się solidne podstawy do rozpoczęcia pracy w nowej dla siebie branży.
- Dosyć ważna jest znajomość języka angielskiego. Co prawda nie wszystkie firmy tego wymagają, jednak z całą pewnością ułatwi to, dostanie pierwszej pracy (będzie więcej ofert do wyboru). W tym miejscu chcemy wspomnieć, że decydując się na kurs w Dotli, możecie liczyć na darmowe lekcje tego języka.
- Zacznij oglądać filmy instruktażowe, czytać blogi i staraj się uczyć samodzielnie. Nawet gdy zdecydujesz się na kurs lub innego rodzaju szkolenie ważna jest praca własna.
- Zastanów się nad swoim dotychczasowym doświadczeniem. Coraz częściej w branży IT są poszukiwane osoby z dobrze rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi. Niestety jest to duży problem, więc pracodawcy decydują się na zatrudnienie osób w branży IT bez dużego doświadczenia, na rzecz wysoko rozwiniętych innych umiejętności (zazwyczaj miękkich).
- Staraj się zdobywać różnego rodzaju certyfikaty branżowe. O ile studia trwają długo (od 3 do 5 lat), to można zapisać się na kursy, które mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
- Niech nie zraża Cię to, że pierwsza praca w IT będzie na niskim stanowisku i najprawdopodobniej z nieatrakcyjnymi zarobkami. Branża ta charakteryzuje się głównie szybką możliwością awansu.
- Zastanów się, czy nie masz kogoś, kto mógłby Ci pomóc dostać się do świata IT bez doświadczenia zawodowego — nie bój się ruszyć swoich kontaktów. Dodatkowo decydując się na kursy, można zdobyć nowe znajomości, które pomogą znaleźć pracę w IT bez dużego doświadczenia.
- Ukończone studia (nie związane z IT) mogą być atutem — zastanów się, w jaki sposób możesz je wykorzystać i dlaczego przydadzą się w nowej pracy.
- Nie od razu Rzym zbudowano. Jeżeli trudno jest Ci się dostać na stanowisko bezpośrednio związane z programowaniem, to postaraj się o zatrudnienie w firmie o takim profilu. Ułatwia to zdobycie kontaktów i późniejsze awansy oraz przebranżowienie się.

Jak widzicie wejście do świata IT bez doświadczenia jest możliwe. Ważna jest tutaj motywacja, samodyscyplina i regularność. Dodatkowo wiele firm szuka do pracy osób na stanowiska juniorskie (często dotyczą one osób, które chcą podjąć swoją pierwszą pracę w IT). Najprawdopodobniej w pierwszej pracy bez doświadczenia, czyli zaczynając pracę w IT od zera zarobki nie będą wymarzone. Jednak dużym atutem jest możliwość dużego rozwoju. Tak naprawdę po pół roku można zacząć zarabiać naprawdę duże pieniądze. Wystarczy przejrzeć sobie najpopularniejsze portale z ofertami pracy, np. justjoin.it.
Czy warto zacząć pracę w IT?
Naszym zdaniem tak. Wejście do świata IT to niemal pewne zatrudnienie. Technologie ciągle się rozwijają i programiści (oraz zawody pokrewne) są potrzebni niemal wszędzie. Wiele osób zastanawia się np. czy można zostać programistą w wieku 40 lat? Jak najbardziej tak. Odpowiednia motywacja i ilość poświęconego czasu, a wszystko będzie możliwe.
W takim razie: start w IT — czy warto się przebranżowić? Dlaczego warto zacząć pracę w IT?
- Praca w tej branży gwarantuje stabilne zatrudnienie — gdy raz wejdzie się do tego świata, można zostać w nim zawsze.
- Wysokie zarobki to normalność. Osoby na początkujących stanowiskach zarabiają przeciętnie, jednak wraz z nabywanym doświadczeniem jest tylko lepiej. Programiści na stanowiskach mid (którzy pracują około 3-4 lat w branży) mogą liczyć na zarobki rzędu 10-12 tysięcy, a seniorzy nawet 20-30 tysięcy.
- Liczne benefity, czyli finansowanie kursów, praca zdalna, elastyczne godziny pracy czy nielimitowany urlop to tylko niektóre z nich.
- IT nie tylko ciągle się rozrasta (i nie zapowiada się na zmianę) to również dziedzina, która daje ogromne możliwości rozwoju. Zdobyta wiedza w tym zakresie daje umiejętności, które mogą przydać się np. podczas otwierania swojej firmy czy podczas budowania marki osobistej.
- Możliwość pracy zdalnej — znaczna część pracowników branży IT pracuje zdalnie lub chociaż hybrydowo.
Pierwsza praca w IT — gdzie szukać i czy jest to możliwe?

Na koniec chcemy Wam odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytanie — Pierwsza praca w IT — gdzie szukać i czy jest to możliwe?
Już wcześniej powiedzieliśmy, że tak. Każdy z Was może znaleźć swoją pierwszą pracę w IT. Czasami jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Osoby bez doświadczenia nieco dłużej będą szukały zatrudnienia niż te, które zmieniają swoją pierwszą czy drugą pracę w IT. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.
Wiele kursów oferowanych na rynku po ich ukończeniu gwarantuje pomoc w zdobyciu pierwszej pracy w tej branży. Jest to niewątpliwie dobra propozycja. Mamy pewność, że poświęcony czas nie poszedł na marne, a jedynie zaprocentuje. Dużo ofert pracy możecie znaleźć na różnych portalach. Wcześniej wymieniony justjoin.it, ale także pracuj.pl, OLX, bulldogjob.pl czy nofluffjobs.com. Dobrym sposobem jest również założenie konta na Linkedin. Jeżeli jesteś po kursie lub uczyłeś/aś się samodzielnie, zachęcamy do przygotowania portfolio — w ten sposób pracodawca może zobaczyć, co już potrafisz. Zachęcamy również do obserwowania ofert pracy publikowanych na stronach internetowych bezpośrednio u firm, które szukają pracownika.
Najczęściej zadawane pytania
Jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia?
Pracę w IT bez doświadczenia można zacząć na kilka sposobów. Zachęcamy do samodzielnej nauki (nawet z filmami instruktażowymi), zapisanie się na kursy lub dostanie się do firmy, która działa w branży IT z zamysłem przyszłego awansu.
Jak się przebranżowić do IT?
Przebranżowić do IT można się na kilka sposobów, m.in. samodzielną nauką, nauką ze znajomym (który działa w branży IT) czy poprzez zapisanie się na kursy lub studia.
Czy można zostać programistą w wieku 40 lat?
Oczywiście. Nie ma górnej granicy wieku, do której można wejść do świata IT. Wystarczy odpowiednia motywacja i odpowiednio ilość poświęconego czasu.
Czy jest możliwa praca w IT bez programowania?
Tak. IT to nie tylko programowanie. To również testerzy, graficy, analitycy danych czy project managerzy i rekruterzy.
Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs