Dotli

Najłatwiejszy język programowania — czy taki istnieje?

Nauka programowania może być trudna. Niezależnie od tego, czy uczysz się programować samodzielnie, czy za pomocą kursów online lub stacjonarnych. Wiele osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie napotyka różne trudności. Nauka programowania jest zbliżona do nauki matematyki — przebiega stopniowo. Braki na wcześniejszych etapach nauki, powodują trudności podczas dalszego zgłębiania tematu. Na początku polecamy zapoznanie się z łatwiejszymi językami programowania — pozwoli to na sprawdzenie, czy programowanie, to odpowiednia ścieżka rozwoju (jest to dobry sposób nauki zwłaszcza dla osób, które dotychczas nie miały styczności z programowaniem). W tym miejscu musimy jednak zaznaczyć, że najłatwiejsze, to pojęcie względne — każdy z Was może czuć się dobrze w innym środowisku. Następnie wraz ze stopniowym zwiększaniem swoich umiejętności, można przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych zagadnień (i języków). Dzisiaj jednak postanowiliśmy Wam przedstawić “najłatwiejsze” języki programowania, których nauka będzie przydatna na początku Twojej ścieżki programistycznej.

Najłatwiejszy język programowania — czy taki istnieje?

Każdy z języków programowania ma swoje specyficzne zasady. Niektóre zależności jednak się pokrywają. Niemniej jednak, czasami trudno jest podjąć decyzję, od czego (w zasadzie, od jakiego języka) rozpocząć naukę programowania. Pierwszym zasadniczym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, to kwestia tego, czy chce się pracować we front-endzie czy back-endzie:

Front-end — programiści pracujące we froncie mówiąc w skrócie, zajmują się tym, co widzimy na stronach internetowych czy aplikacjach.

Back-end — osoby pracujące w backendzie odpowiadają za to, czego nie widzimy — np. proces logowania, sposób dodawania zdjęć czy użytkowników do bazy. Osoby, które zaczynają stawiać pierwsze kroki w programowaniu, zazwyczaj chętniej próbują swoich sił we froncie.

Jest to związane głównie, z tym że efekty swojej pracy można ujrzeć niemal od razu — jest to bardzo motywujące. Nie oznacza to jednak, że wszyscy programiści zaczynają swoją karierę jako frontendowcy — niektóre osoby zupełnie się tym nie interesują i wolą zajmować się niewidoczną zawartością stron i aplikacji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie — jaki jest najłatwiejszy język do nauki programowania. Dla osób, które dopiero chcą poznać zasady programowania, polecamy wybrać język z prostą składnią, który będzie stosunkowo łatwy i przyjemny. Istnieje kilka języków, które w szczególności są polecane na początku kariery. Do takich języków należy m.in.:
Python,
Java,
JavaScript,
C#,
PHP,
Ruby.

Kilka słów o najłatwiejszych językach do nauki programowania

Słowem wstępu — poznając dany język programowania nie trzeba się do niego od razu przywiązywać. Można się z nim zapoznać, spróbować coś stworzyć i sprawdzić inny — w ten sposób znajdzie się to, w czym czuje się dobrze. Raz wybrany język programowania nie musi być używany przez całe życie — to normalne (a często nawet wskazane), że programiści nieco zmieniają swoją ścieżkę rozwoju i poznają nowe technologie.

HTML (język znaczników)

Co prawda HTML nie jest uznawany za język programowania — jest to bowiem język znaczników. Często potrzebny na początku kariery programistycznej — zwłaszcza jeżeli planuje się tworzyć strony internetowe i aplikacje mobilne. HTML jest używany na co dzień przy tworzeniu warstwy wizualnej strony lub aplikacji. Bez jego znajomości nie można tworzyć tego typu projektów.

CSS (kaskadowe arkusze stylów)

CSS podobnie, jak HTML może być potrzebny dla osób, które chcą pracować, jako frontendowcy (chociaż nie zawsze są one potrzebne). Służy do tworzenia części wizualnej stron internetowych. Opisuje m.in. rodzaje czcionek, kolor wyświetlanego tekstu czy odstępy między poszczególnymi elementami.

JavaScript

Na początek JavaScript. Język ten jest przeznaczony do tworzenia stron internetowych oraz aplikacji. Sprawia, że strona/aplikacja jest interaktywna. Za pomocą JavaScriptu buduje się również elementy nawigacyjne. Umożliwia poruszanie się na stronie internetowej bez potrzeby jej przeładowywania — np. rozwijające menu. Od pewnego czasu JavaScript jest używany nie tylko we froncie, ale również w backendzie. Jest również stosunkowo przyjemny do nauki.

C#

Kolejny język, który jest godny uwagi dla początkujących programistów to C# — jest to udoskonalona wersja języka C. Umożliwia m.in. tworzenie gier i aplikacji — gry zarówno na PC, jak i konsole czy urządzenia mobilne i Virtual Reality (VR). Język ten jest stosunkowo łatwy do zrozumienia. Oprócz tego może być stosowany na wielu platformach i jest dosyć czytelny — ma prostą składnię. Będzie dużo łatwiejszy w nauce dla osób, które wcześniej miały jakąkolwiek styczność z Javą.

Python

Python jest językiem, który niezwykle szybko rozwinął się w ostatnich latach. Jego wykorzystanie jest bardzo szerokie — jest tzw. językiem dynamicznym. Jest przyjemny dla początkujących programistów ze względu na swoją przejrzystą strukturę. Korzystają z jego zasobów jedne z większych organizacji i stron internetowych, np. NASA, Google czy nawet YouTube. Jest często używany przez naukowców, hakerów czy statystyków. Polecany jest dla osób, które chcą rozwijać się w machine learningu i sztucznej inteligencji. Wykorzystywany jest nie tylko do uczenia maszynowego, ale również wprowadza wiele różnych udogodnień na stronach internetowych, np. integruje strony internetowe z portalami w social mediach. Z ciekawostek — język ten był również używany m.in. przy tworzeniu Sims 4.

Java

Java jest językiem bardzo popularnym używanym przez backendowców. Jest to język dosyć zaawansowany (nie należy do najłatwiejszych, jednak ma szerokie zastosowanie) — Java swoje początki miała w 1991 roku, a mimo to nadal jest rozwijana. Dzięki temu jest wieloplatformowym językiem, który ma wiele bibliotek do wyboru. Jest silną konkurencją dla języka C#, jednak to Java może być użytkowana we wszystkich systemach operacyjnych. Znajduje również zastosowanie podczas tworzenia gier, aplikacji korporacyjnych i mobilnych (głównie na system Android) czy oprogramowania dla firm. Java została wykorzystana m.in. do stworzenia aplikacji typu Gmail, Netflix czy gry Minecraft.

PHP

PHP to skryptowy język programowania backendu. Wykorzystywany jest m.in. do dynamicznego tworzenia stron internetowych, ale nie tylko — również do tworzenia portali dyskusyjnych czy baz danych oraz systemów zarządzania treścią (CMS). Próg wejścia do tego języka programowania jest stosunkowo niski. Ma prostą składnię, a efekty kodowania mogą być szybko zauważalne, co jest niezwykle motywujące dla początkujących programistów. Jest wykorzystywany przy tworzeniu wielu popularnych portali i stron internetowych, m.in. Facebook, WhatsApp czy Wikipedia.

Czytaj również: «Co powinien wiedzieć początkujący tester oprogramowania?»

Jak nauczyć się programowania?

Obecnie na rynku pracy jest wiele osób poszukiwanych na stanowiska związane z szeroko rozumianym programowaniem. Wyżej wymienione języki są niemal gwarancją znalezienia pracy — trzeba tylko wybrać tematykę odpowiednią dla siebie. Nie ma nic złego w próbowaniu różnych języków — jest to nawet wskazane. Zachęcamy do testowania swoich możliwości w poszczególnych dziedzinach.

Programowanie nie zawsze jest najszybszą drogą do sukcesu zawodowego. Wymaga wielu godzin pracy — czytania dokumentacji i kodowania. W nauce najważniejsza jest praktyka. Zwłaszcza dla osób początkujących. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy programowanie jest właśnie tą dziedziną, którą chce się zgłębiać, jest korzystanie z platform internetowych, np. dotli.pl. Najlepsze efekty daje połączenie nauki teoretycznej z praktyczną, dlatego też kursy przez nas oferowane są odpowiedzią na potrzeby wszystkich osób, które chcą rozpocząć taką ścieżkę zawodową. Wygodną formą nauki są zajęcia online, które nie wymagają od nas spędzania dodatkowego czasu na dojazdy. Zamiast spędzać czas w samochodzie lub komunikacji miejskiej, można trenować swoje nowo poznane umiejętności.

W Dotli oferujemy cykliczne zajęcia z mentorami — niczym kursy stacjonarne, jednak w zaciszu swojego domu. Technologie i automatyzację cały czas prężnie się rozwijają, dlatego na rynku nadal jest duży popyt na osoby z branży IT, a praca w tym sektorze gwarantuje wysokie zarobki i pewne zatrudnienie.

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs