Dotli

Zarobki testera oprogramowania — ile można zarobić na tym stanowisku i czy warto zostać testerem?

Dowiedz się, ile zarabia tester oprogramowania i poznaj tajniki tego zawodu. Przedstawiamy zarobki testerów oprogramowania 2022/2023!

Tester oprogramowania to zawód, który cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Wszystko to za sprawą małego progu wejścia do świata IT. Od testera oprogramowania już mało brakuje do rozpoczęcia pracy, jako programista. Nie oznacza to jednak, że bycie testerem oprogramowania jest nieopłacalne — jak najbardziej jest i dowiecie się o tym więcej z dzisiejszego artykułu. W szczegółowy sposób przedstawimy Wam zarobki testerów oprogramowania!

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Testerzy oprogramowania to osoby, które pracują w środowisku IT. Ich codziennym zadaniem jest sprawdzanie poprawności działania danej strony internetowej lub aplikacji, ale nie tylko. Weryfikują również bezpieczeństwo danej strony — sprawdzają jej ochronę przed ewentualnymi atakami hakerskimi. W przypadku ewentualnych błędów są zobligowani do raportowania ich programistom. Testerzy oprogramowania dzielą się na automatycznych i manualnych. W przypadku testerów automatycznych do ich codziennych obowiązków zalicza się również tworzenie testów. Podział ten jest istotny dla naszego artykułu, ponieważ w głównej mierze od tego zależą zarobki testera oprogramowania.

 • Testerzy manualni sprawdzają poprawność stworzonych aplikacji i stron “ręcznie” — muszą przeklikać wszystkie elementy danego programu;
 • Testerzy automatycznie ten rodzaj testerów również sprawdza poprawność programów jednak robi to za pośrednictwem stworzonych przez siebie testów — praca przebiega znacznie szybciej i ma mniejsze ryzyko błędu (niesprawdzenia danej funkcji).

Testerzy oprogramowania są ważnymi członkami zespołu IT — uzupełniają pracę programistów. W tym miejscu chcemy jeszcze wspomnieć, że na podobnych stanowiskach w branży IT można zatrudnić się również, jako np. tester gier, jednak zarobki tych osób są nieco mniejsze.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Przejdziemy teraz do odpowiedzi na najważniejsze pytanie — ile zarabia tester oprogramowania? Pensje zazwyczaj są zależne od umiejętności — inne pieniądze będą zarabiać osoby zaczynające swoją pierwszą pracę, a inne już z doświadczeniem. Dużo zależy również od wielkości firmy czy zakresu obowiązków. Przyjmując jednak uśrednione dane, to mediana zarobków dla początkujących testerów wynosi około 5000 zł, w przypadku osób z większym doświadczeniem około 8000 zł, a dla seniorów nawet do 12 000 zł.

Jak można się domyśleć na większe zarobki mogą liczyć testerzy automatyczni — mediana zarobków między testerami manualnymi i automatycznymi różni się od siebie o około 3000 zł.

Rozpoczynając karierę, jako tester oprogramowania na stanowisku juniorskim, wraz z biegiem czasu przechodzi się na poziom mida czy seniora. Istnieje również szansa na większy awans — rozpoczęcie pracy na stanowisku menedżerskim.

Bardzo częstym zabiegiem obserwowanym w branży IT jest również przebranżowienie — wielu testerów oprogramowania po kilku latach pracy zostaje programistami, co daje jeszcze większe możliwości.

Tester oprogramowania — zarobki 2022/2023

Tak jak wspomnieliśmy — zarobki testerów są zależne od ich doświadczenia. Zależności związane z zarobkami a stażem pracy przedstawia poniższy wykres:

Junior, czyli młodszy tester oprogramowania jest osobą, która dopiero stawia pierwsze kroki w tej pracy. Zazwyczaj na takim stanowisku pracują testerzy, którzy są w branży do około 3 lat. Następnie przychodzi czas na awans, co wiąże się z wyższą pensją.

Zarobki testerów są również zależne od zajmowanego stanowiska. Tester testerowi nierówny — może być zatrudniony, jako tester gier, młodszy tester oprogramowania czy tester manualny i automatyczny:

Na najwyższe zarobki mogą liczyć testerzy oprogramowania, którzy zostali liderami lub zajmują inne stanowiska menadżerskie. Oprócz tego testerzy dzielą się jeszcze m.in. na testerów stron internetowych, aplikacji czy gier. Poniżej przedstawiamy ich zarobki:

Tester aplikacji — zarobki Software tester — zarobki Tester stron internetowych — zarobki Tester gier — zarobki
Tester junior — zarobki około 4000 zł około 6000 zł około 4000 zł około 3500 zł
Tester mid — zarobki około 6000 zł około 8000 zł około 5500 zł około 4500 zł
Tester senior — zarobki około 8000 zł około 11000 zł około 7000 zł około 5500 zł

Co musi umieć tester oprogramowania?

Osoba, która chciałaby zostać testerem oprogramowania, powinna być:

 • skrupulatna;
 • dociekliwa;
 • dokładna;
 • cierpliwa;
 • asertywna

Dodatkowo dobry tester oprogramowania powinien sam dokładnie przeglądać i analizować dokumentację techniczną. W tym zawodzie ważne są również umiejętności miękkie, np. zdolność do rozwiązywania problemów, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy kreatywność i umiejętność pracy w zespole.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zaczynając pracę, jako tester oprogramowania trzeba umieć programować. Programować nie muszą testerzy manualni. Kiedyś większość osób była zatrudniana na takie stanowiska, jednak dzisiaj coraz częściej są wymagane podstawowa znajomość HTML’a czy CSS’a, ponieważ poszukiwani są testerzy automatyczni. W tym przypadku przyda się również znajomość np. JavaScript czy PHP.

Reasumując — co musi umieć tester oprogramowania?

 • zagadnienia teoretyczne z zakresu testowania;
 • podstawy programowania (nie mylić z samym programowaniem);
 • zasady automatyzacji testów;
 • narzędzia dla testerów — nieco więcej o pracy testerów oprogramowania i narzędzi, z których korzystają, pisaliśmy tutaj;
 • język angielski.

W przypadku stanowisk juniorskich wiele firm oferuje wdrożenie i naukę w pierwszych tygodniach pracy. Przed rozpoczęciem jednak swojej ścieżki w świecie IT, warto zapoznać się z licznymi tutorialami w internecie lub zapisać się na kurs, np. w Dotli.

Reasumując — zawód testera oprogramowania to dobry pomysł na pierwsze kroki w branży IT. Rozpoczęcie pracy na tym stanowisku daje szanse na awans i dalszy rozwój.

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs