Dotli

Zasoby i narzędzia w pracy testera — z czego korzystają testerzy oprogramowania?

Narzędzia w pracy testerów — jakie programy są pomocne? Jak i gdzie szukać dobrych szkoleń i kursów dla testerów oprogramowania?

Testerzy oprogramowania to ważne osoby w branży IT. Sprawdzają oni, czy produkt wytworzony przez programistów działa poprawnie. Czy strona internetowa lub aplikacja jest czytelna, wygodna w obsłudze oraz to, czy wszystkie funkcje są odpowiednio zaprogramowane. Weryfikują również bezpieczeństwo tych platform, żeby jednak testerzy mogli sprawnie wykonywać swoją pracę, muszą na co dzień współpracować z różnymi narzędziami. Dzisiaj podpowiemy Wam, z czego warto korzystać oraz czym tak naprawdę zajmują się testerzy oprogramowania.

Czym zajmują się testerzy oprogramowania?

Zawód testera oprogramowania cechuje się m.in. tym, że jest to łatwy próg wejścia do branży IT. W przypadku testerów manualnych osoby na tym stanowisku nie muszą znać podstaw programowania (chociaż jest to zazwyczaj mile widziane). Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku testerów automatycznych — tutaj przydaje się znajomość HTML-a czy JavaScriptu — jest to przydatne do pisania automatycznych testów.

Testerzy oprogramowania w swojej pracy zajmują się weryfikacją, czy dane oprogramowanie (strona internetowa lub aplikacja) poprawnie działa — tak, żeby spełniać oczekiwania użytkowników. Ich codziennym zadaniem jest wyłapywanie błędów, których poprawienie podnosi jakość i bezpieczeństwo oferowanego produkty.

Do obowiązków testerów oprogramowania zaliczamy m.in.:

  • przygotowywanie planów testów;
  • rozpisywanie zadań, które należy wykonywać krok po kroku;
  • opracowywanie dokumentacji testowej;
  • sprawdzanie, jak działa dany program;
  • sprawdzanie funkcjonalności danego programu;
  • sprawdzanie, czy stworzony produkt jest zgodny z projektem;
  • raportowanie swojej pracy programistom.

Narzędzia dla testerów — jakie programy musi znać każdy tester? 20 najlepszych programów dla testerów

Wracając jednak do tematu naszego artykułu, przedstawimy, jakie narzędzia są potrzebne w pracy testerów oprogramowania:

  • Jira — może być wykorzystywana do kontrolowania, czy zgłoszone błędy zostały naprawione. Inaczej mówiąc, jest to narzędzie do zarządzania błędami. Umożliwia zarządzanie zadaniami i komunikację (można ją porównać do nieco bardziej rozbudowanej wersji aplikacji Asana). Innymi popularnymi programami są m.in. Test Rial czy Azure DevOps Server
  • AIDA64 — w zależności od systemu, można się spotkać z różnymi narzędziami tego typu. Służą one do sprawdzania konfiguracji środowiska programistycznego.
  • Zoom — czyli narzędzie służące do komunikacji. Pozwalają na sprawne porozumiewanie się z innymi testerami czy programistami. Oczywiście Zoom nie jest jedynym programem. W zależności od firmy komunikacja jest prowadzona na różnych platformach, np. Slack czy GoogleMeet.
  • OneNote — lub inny edytor tekstu. Notatki są ważną częścią pracy testerów. Przed stworzeniem raportu tworzy się rozbudowane notatki, zapisuje komentarze czy tworzy się raport na tzw. “brudno”.
  • Greenshot — lub inne narzędzie do robienia screenów. Testerzy często do swoich raportów załączają screeny błędów czy źle działających funkcji.
  • Selenium — jest to narzędzie, które ma na celu wspieranie tworzenia oprogramowania. Wprowadza również automatyzację testów — niektóre czynności lepiej zrobić za pośrednictwem programu niż ręcznie. Program ten służy do stworzenia scenariuszy automatycznych, które sprawdzają za nas poprawność danej aplikacji. Innym podobnym programem jest np. Cypress.
  • Studio katalogowe — program ten jest przeznaczony do wspierania możliwości Selenium (lub innych programów). Jest on zintegrowany m.in. z wyżej wymienioną Jirą.
  • PhpMyAdmin — podobną aplikacją jest np. DbWatch. Jest to wizualna nakładka na bazę danych. Aplikacja ta wykonuje zapytania, które pomagają testerom wykryć ewentualne błędy oprogramowania.
  • Dynatrace — podobnym programem jest Shark. Służą one do analizy wydajności danej aplikacji czy strony internetowej — jest to istotne, ponieważ nie każdy procesor komputera lub innego urządzenia będzie w stanie wytrzymać obciążenie danego oprogramowania (np. aplikacji). Ideą tego rozwiązania jest sprawdzenie, czy dany program będzie również działał na mniej wydajnych urządzeniach.
  • JMeter — odpowiada za przeprowadzanie testów wydajnościowych. Sprawdza, ile czasu zajmuje odpowiedź oprogramowania oraz jakie jest zużycie danych. Co ważne — tego rodzaju testów nie można wykonywać ręcznie. Podobne programy to np. SoapUl czy Rest-Assured
  • TestIO — jest to dosyć ogólna narzędzie, przeznaczone do testowania oprogramowania. Pozwala na sprawdzenie, czy dana aplikacja lub strona internetowa działa na wszystkich przeglądarkach i urządzeniach.
  • Acunetix — inaczej mówiąc, jest to pewnego rodzaju skaner bezpieczeństwa. Znajduje słabe strony aplikacji. Podobnym programem jest Netsparker.
  • TestCraft — program ten odpowiada m.in. za testy ciągłe. Pozwala również na monitorowanie aplikacji lub stron. Oparty jest na sztucznej inteligencji.
  • CasperJS — jest to aplikacja zbliżona do Selenium. Służy nie tylko do testowania, ale również do tworzenia skryptów.
  • TimeShiftx — jest to dosyć ciekawy program, który umożliwia podróżowanie w czasie. Użytkownik może sprawdzić, jak dana strona czy aplikacja wyglądała w przeszłości lub nawet przewidzieć jej wygląd w przyszłości, aby sprawdzić poprawność działania stworzonych funkcji.
  • SpringTrax — program ten jest przeznaczony do sprawdzania poprawności i naprawiania linków. Jest to o tyle istotne, że wszystkie strony internetowe bazują właśnie na poprawnym linkowaniu i przekierowaniu na inne domeny. Narzędzie to m.in. zatrzymuje lub analizuje popularny błąd 404.
  • NTOSpider — jest to kolejna aplikacja, która dba o bezpieczeństwo użytkowników — wykorzystywana do zabezpieczania sieci.
  • Browserling — tutaj łatwo się domyśleć (jak sama nazwa wskazuje) aplikacja ta służy do testowania stron internetowych w różnych przeglądarkach. Po przeglądzie zbierane są wszystkie błędy, co ułatwia ich naprawienie.
  • WebLOAD — narzędzie to jest wykorzystywane do badania obciążenia i wydajności. Zazwyczaj jest używane przez duże firmy, gdzie jest większa ilość użytkowników danego serwisu. Do badania obciążenia wykorzystywany jest generowany ruch z chmury i maszyn lokalnych.
  • LoadNinja — narzędzie to jest lubiane przez testerów. Pozwala na tworzenie testów oprogramowania, lecz co najważniejsze — do ich tworzenia nie są potrzebne skrypty. Skraca to cały czas testowania o około 50%.

Tester oprogramowania a najlepsze narzędzia — czy takie istnieją?

 

Jeżeli uważnie przeanalizowaliście 20 programów, które dzisiaj wymieniliśmy, z całą pewnością zauważyliście, że wiele z nich jest do siebie podobnych. Przedstawiliśmy np. kilka programów, które służą do badania wydajności systemu czy poziomu bezpieczeństwa. Jest to związane z tym, że praca testerów oprogramowania polega na weryfikowaniu konkretnych zagadnień i funkcji strony internetowej bądź aplikacji. Inną sprawą jest jednak to, który z programów będzie najlepiej przygotowany, czy który z nich będzie wygodniejszy w obsłudze. Ta druga kwestia może być dosyć sporna — każdemu może odpowiadać co innego.

Tak jak wspomnieliśmy, próg wejścia na stanowisko testera oprogramowania jest dosyć niski. Nie oznacza to jednak, że każdy może podjąć pracę w tym zawodzie. Potrzebne są jednak pewne umiejętności, które można nabyć samodzielnie, np. za pośrednictwem kursów czy tutoriali na Youtube, np. tutaj, lub zapisać się na kurs testera oprogramowania — możecie to zrobić w Dotli. Mimo wszystko, że jesteśmy autorami tego kursu (do którego serdecznie zapraszamy)  przed zapisaniem się na szkolenie, zachęcamy do zgłębienia tego tematu i tajników pracy testera — w ten sposób można zweryfikować i przemyśleć, czy ten zawód jest właśnie dla Ciebie.

Wypełnij formularz, a nasz doradca pomoże Ci wybrać idealny dla Ciebie kurs